Przeprost szyi u 40-latki

Witam, Czy aby mieć rozwarstwienie tetnicy szyjnej wewnetrznej wystarczy zbyt mocno wygiac głowę do tylu przez okres kilku minut? Co to znaczy przeprost szyi?

Witam,
rozwarstwienie tętnicy szyjnej nie powstaje po wygięciu głowy do tyłu.
Rozwarstwienia tętnic szyjnych podzielić można na urazowe (wywiad w kierunku urazu jest wówczas jednoznacznie dodatni), samoistne (w wywiadzie nie stwierdza się jednoznacznego urazu) oraz rozwarstwienie będące powikłaniem rozwarstwienia aorty.