Przepukilna krążka międzykręgowego ze zwapnieniami w niewielkim stopniu uciskająca na worek oponowy
Proszę o interpretację i poradę wynik badania TK tarcza międzykregowaL5S1 wyraznie zwężona z niedużymi zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi na krawędziach trzonów.Blaszki graniczne trzonów sklerotycznie wysycone.Na tym poziomie paracentralna,prawoboczna przepukilna krążka międzykręgowego ze zwapnieniami w niewielkim stopniu uciskająca na worek oponowy.Centralna wypuklina krążka miedzykręgowego uciskająca na worek oponowy na poziomie L4L5.Drobne osteofity na krawedziach pozostałych trzonów.

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Opisywane zmiany zwykle mają dwojaki charakter. Pierwsza ich składowa to choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, potocznie nazywana zwyrodnieniem oraz druga składowa czyli przeciążenie krążków międzykręgowych. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Opisywane zmiany mogą powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Prawdopodobnie konieczna jest operacja, choć w pierwszej kolejności należy zastosować rehabilitację.
Pozdrawiam