Przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej w badaniu TK

Mam zrobioną TK i oto wynik badania: "W wykonanym TK na wysokości L3-L4; szerokołukowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na ok.3,6 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 16,6 mm. Na wysokości L4-L5 szerokołukowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na ok 5,1 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 19 mm na wysokości L5-S1 szerokołukowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na ok. 7,5 mm ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 19,7mm. Proszę o interpretację tego badania i czy to schorzenie jest bardzo poważne oraz co mogę robić a czego mi nie wolno?

Witam! Każde badanie obrazowe powinno być interpretowane wraz z szczegółowym wywiadem oraz badaniem fizykalnym, wówczas można ocenić całość obrazu klinicznego. Ocena samego badanie może być tylko ogólna i dotyczyć uwidocznionych zmian. W wykonanym badaniu TK kręgosłupa stwierdzono liczne przepukliny tarczy międzykręgowej na kilku poziomach w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Świadczy to o tzw. dyskopatii. Niestety badanie nie dostarcza informacji na temat relacji tych zmian ze strukturami nerwowymi. Nie opisała Pani również dolegliwości. Stwierdzone zmiany świadczą o dość zaawansowanym procesie zwyrodnieniowym i wymagają leczenia zachowawczego - rehabilitacji oraz farmakoterapii. Rehabilitacja powinna składać się z masażu oraz fizykoterapii. Wśród leków ulgę mogą przynieść NLPZ oraz miorelaksanty. Warto również zadbać o oszczędzający tryb życia. Należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Proponuję skonsultować wynik badania z neurologiem, który zbierze dokładny wywiad oraz zbada Panią neurologicznie pod kątem ewentualnych objawów korzeniowych (będących skutkiem dyskopatii). W tej chwili nic więcej nie można powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie!