Przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa

czy to poważne?Na poziomieL5-S1 centralna przepuklina krążka międzykręgowego wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość ok.7 mm, zwężająca kanał kręgowy w wym. strz. do ok.12mm. przepuklina modeluje worek oponowy bez cech przylegania do nacz.rdz.szerokość kanałukręg. w wym.strz. wyn. ok 18mm.NapoziomieL4-L5przep. krąż. międz.typ.protruzjo wpuklająca się dokanału kręg. na gł.6,5mmzwężaj. kanał krę.w wym strz.do ok 10mm.przep. modelujeworek op.oraz korz.n.rdzen.L5 w zachył.boczn.oraz sug.koli

Witam. Tego rodzaju rozpoznanie oznacza tzw. dyskopatię, czyli zespół zaburzeń krążka/krążków międzykręgowych. Powaga sytuacji zależy od objawów - czy występuje ból, czy jest on miejscowy czy promieniujący, czy ucisk na korzenie nerwowe powoduje zaburzenia funkcji mięśni itd. Jest to kwestia indywidualna, dodatkowo objawy mogą się zmieniać - powracać w okresie ostrym dyskopatii i całkowicie ustępować na długi czas. Dlatego najlepiej w razie dolegliwości zgłaszać się do ortopedy bądź fizjoterapeuty i wtedy ustalać indywidualny program terapii.