Przepuklina kręgosłupowa. Czy to proces odwracalny?

Jestem kobietą, mam 35 lat, od ponad roku cierpię z powodu bólu kręgosłupa. Chodzę do neurologa, ostatnio miałam robiony tomografię komputerową odcinka l1-s1 i okazało się, że są: brzeżne zmiany zwyrodnieniowe przy krawędzi tylno-bocznych na poziomie l5-s1 wypuklają się nieco obustronnie w kierunku otworów międzykręgowych. na poziomie l5-s1 stwierdza się obecnosć wyrażnej przepukliny krążka międzykręgowego, tylno-pośrodkowej, z tendencją do lateralizacji prawobocznej.masy przepuklinowe wypuklaja się dokanałowo na głębokosci 7-8mm i wywierają impersję na worek oponowy. cechy niewielkiej wypukliny jądra miażdżystego, tylno-pośrodkowej, zaznaczone są także na wysokosci l4-l5. Prosze o poradę, co to znaczy? Jakie badania mnie czekają? Czy jest to proces odwracalny? Czy już do końca życia będę cierpieć, bo tak słyszałam? Zz góry bardzo dziękuję, Joanna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Wykazane zmiany wskazują na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa w stopniu umiarkowanym. Proces ten oczywiście w dużym stopniu można zatrzymać poprzez rehabilitację (i dalsze wzmacnianie mięśni kręgosłupa) oraz odpowiedni do Pani możliwości ruch, a także wprowadzenie w życiu codziennym podstawowych zasad właciwego poruszania się (choćby obejmujących odpowiednią postawę przy wsiadaniu/wysiadaniu do auta, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp.)

Pozdrawiam