Przepuklina odcinka L5/S1 kręgosłupa

Przepuklina odcinek L5/S1 Witam. Proszę o informacje czy konieczna jest operacja ? Opis MRI-" Na poziomie L5/S1 węższa przestrzeń międzytrzonowa, krązek z cechami odwodnienia. Na tej wysokości wykazano podwięzadłową, centralną i na lewą stronę przepuklinę jadra miażdżystego z zaznaczoną impresją na worek oponowy. Materiał tarczy przemieszczony jest do kanału kręgowego na ok. 7 mm, przy wymiarze ap kanału ok. 17 mm." Po 4 tyg. fizjoterapii,masaży i nastawiania ból co prawda mniejszy ale powraca

Witam,
ostateczną decyzję podejmuje neurochirurg. Jednakże przed podjęciem leczenia operacyjnego należy podjąć próbę leczenia zachowawczego. W podobnych przypadkach stosujemy głównie u pacjentów zabieg trakcji (odciąganie) stawów kręgosłupa ręcznie bądź urządzeniem sterowanym komputerowo (najczęściej). Proponuję poszukać prywatnej placówki, ponieważ NFZ nie refunduje tego zabiegu. Od razu niech pokażą i nauczą Pani treningu sensomotorycznego mięśni właściwych grzbietu. Przed podjęciem leczenia należy dokładnie zróżnicować czy ból rzeczywiście jest z powodu ucisku na oponę rdzenia, po to żeby wiedzieć, w którą strukturę celować zabiegami Służą do tego odpowiednie testy kliniczne, które fizjoterapeuta powinien być w stanie wykonać. Z amerykańskich badań wynika, że nawet jak jest wypuklina to nie musi powodować dolegliwości. Jeżeli są dolegliwości bólowe to może się Pani ratować w międzyczasie termoforem. Tylko proszę się nie poparzyć. Ma być bardzo gorący a po 10 min skóra ma być czerwona a nawet bordowa. Ciepło zablokuje informację bólową, poprawi ukrwienie i rozluźni mięśnie. Pozdrawiam Dziękuję.