Przepuklina pachwinowa obustronna

Mam 34 lata i 1,5 roku temu miałem wybrzuszenia w obydwu pachwinach, lewa strona mniejsze zaś prawa strona większe wybrzuszenie. Po wizycie u chirurga stwierdzono u mnie przepuklinę pachwinową obustronną. Po tygodniu miałem operowaną prawą stronę z użyciem wszczepu a po miesiącu lewą stronę także z użyciem wszczepu. Od samego początku prawa strona była lekko wypukła (wyczuwalny wałek) i bardziej bolesna od lewej strony (gdzie wałek po kilku tygodniach był już prawie niewyczuwalny). Miałem powiększone prawe jądro przez kilka dni, które na szczęście powróciło do prawie normalnego rozmiaru. Po kilku miesiącach zacząłem uprawiać delikatny sport w tym bieganie i brzuszki. Po ćwiczeniach zawsze odczuwałem więcej dolegliwości po stronie prawej. Od dwóch miesięcy zacząłem ćwiczyć na atlasie domowym i ciągle czuję dolegliwości po stronie prawej typu: kłucie, pieczenie, odczuwanie wszczepu. Do dzisiejszego dnia badam codziennie okolice pachwin i prawa strona do dzisiaj posiada wałek w przeciwieństwie do lewej strony. Przy kaszlu i brzuszkach odczuwam tylko uderzenia na całości rany. Czy taki stan jest wciąż właściwy?

Witam! Operacyjne leczenie przepuklin odznacza sie różną skutecznością. Często niestety wymagana jest reoperacja, czasem wielokrotne powtórne zabiegi. Z tego co Pan pisze od poczatku efekt zabiegu nie był zadowalający-powinna się odbyć kontrola po zabiegu-czy wówczas chirurdzy byli zadowoleni z jego efektu? Oczywiście wszelkie ćwiczenia zwłaszcza siłowe i zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, kaszel, parcie na mocz czy stolec zwiększa ryzyko nawrotu przepukliny. Wskazana jest wizyta w poradni chirurgicznej celem oceny stanu aktualnego i ewentualnej kwalifikacji do ponownego zabiegu operacyjnego. Pozdrawiam