Przepuklina rozworu przełykowego oraz duszności i zawroty głowy

Pytanie dotyczy moich objawów. Mam przepuklinę rozworu przełykowego i bardzo dokuczliwe objawy, mianowicie nie mam zgagi, tylko duszności, zawroty głowy, czasami serce czuję w innych częściach ciała. Biorę Controloc, troszkę mi te objawy łagodzi. Czy konieczna jest u mnie operacja i czy takie objawy mogą być niebezpieczne?

Małgorzata Panek

Zawroty głowy i duszność mogą nie być związane z przepuklina rozworu przełyku. Proszę udać się do lekarza rodzinnego. On zaproponuje odpowiednie postępowanie.
Pozdrawiam

Operacja przepukliny rozworu przełykowego tylko w ewidentnych wskazaniach czyli nieustępowaniu objawów mimo leczenia zachowawczego oraz po badaniach specjalistycznych czyli manometrii i/lub pehametrii przełyku. Najlepiej tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem. Są różne leki, które można stosować w przypadku przepukliny rozworu przełykowego nie tylko inhibitory pompy protonowej. Objawy wcale nie muszą być bezpośrednio związane z przepukliną. Trzeba zastanowić się także nad diagnostyką układu krążenia (konsultacja kardiologiczna).