Przepuklina tarczy międzykręgowej

Witam! Od ponad 2 miesięcy mam problemy z odcinkiem krzyżowo-lędźwiowym. Nie pracuję od 2 miesięcy, jestem wciąż na zwolnieniu lekarskim. Nie mogę się schylić normalnie, chodzenie sprawia mi okropny ból, o spaniu nie mówiąc. Ból mam z prawej dolnej strony pleców, który promieniuje przez pośladki, nogę aż do łydki. Skonsultowałem się z neurochirurgiem i on po obejrzeniu rezonansu powiedział żeby nosić pas lędźwiowy i ćwiczyć np. nożyce bądź rowerek. Ja już to przerabiałem i zero poprawy. Oto opis mojego rezonansu magnetycznego robiony 21 listopada 2012 roku. Badanie MR odcinka L, wykonano w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w sek. Se T1, T2, STIR FSE, T2RFE SE., Wynik: Na poziomie l5 / s1 centralna wyopuklina tarczy mk do 6 mm z uciskiem worka oponowego wymiar ap kanału do 17 mm. Cechy dehydtaracji tarczy mk. Na poziomie l4 / l5, l3 / l4 bulgingi tarcz mk do 2 mm wymiar ap kanału do 13 mm. Sygnał trzonów, tarcz mk oraz stożka końcowego rdzenia w normie. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy konieczna będzie operacja bądź co robić skoro inne środki, ćwiczenia, rehabilitacja zawodzą. Pozdrawiam, Adam
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Przepuklina tarczy międzykręgowej na poziomie końca odcinka lędźwiowego kręgosłupa i początku krzyżowego jest niewielka i poza tym nie zawęża kanału kręgowego ani nie uciska na korzenie nerwowe. W takim przypadku leczenie operacyjne nie jest konieczne. W Pana przypadku dominuje tylko ból bez ubytków neurologicznych (np. niedowładów, zaburzeń czucia). Tym bardziej taki stan nie wymaga operacji (zbyt duże ryzyko samego zabiegu w stosunku do uzyskanych korzyści). Radziłbym w takim przypadku skonsultować się w Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie lekarz specjalista rehabilitacji zaleci odpowiednie ćwiczenia (głównie w odciążeniu: basen) oraz zabiegi rehabilitacyjne (np. masaże, jonoforeza). Wystarczające powinno być w Pana przypadku leczenie farmakologiczne i odpowiednia rehabilitacja.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty