Przepuklina tarczy międzykręgowej

Witam! Od ponad 2 miesięcy mam problemy z odcinkiem krzyżowo-lędźwiowym. Nie pracuję od 2 miesięcy, jestem wciąż na zwolnieniu lekarskim. Nie mogę się schylić normalnie, chodzenie sprawia mi okropny ból, o spaniu nie mówiąc. Ból mam z prawej dolnej strony pleców, który promieniuje przez pośladki, nogę aż do łydki. Skonsultowałem się z neurochirurgiem i on po obejrzeniu rezonansu powiedział żeby nosić pas lędźwiowy i ćwiczyć np. nożyce bądź rowerek. Ja już to przerabiałem i zero poprawy. Oto opis mojego rezonansu magnetycznego robiony 21 listopada 2012 roku. Badanie MR odcinka L, wykonano w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w sek. Se T1, T2, STIR FSE, T2RFE SE., Wynik: Na poziomie l5 / s1 centralna wyopuklina tarczy mk do 6 mm z uciskiem worka oponowego wymiar ap kanału do 17 mm. Cechy dehydtaracji tarczy mk. Na poziomie l4 / l5, l3 / l4 bulgingi tarcz mk do 2 mm wymiar ap kanału do 13 mm. Sygnał trzonów, tarcz mk oraz stożka końcowego rdzenia w normie. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy konieczna będzie operacja bądź co robić skoro inne środki, ćwiczenia, rehabilitacja zawodzą. Pozdrawiam, Adam

Przepuklina tarczy międzykręgowej na poziomie końca odcinka lędźwiowego kręgosłupa i początku krzyżowego jest niewielka i poza tym nie zawęża kanału kręgowego ani nie uciska na korzenie nerwowe. W takim przypadku leczenie operacyjne nie jest konieczne. W Pana przypadku dominuje tylko ból bez ubytków neurologicznych (np. niedowładów, zaburzeń czucia). Tym bardziej taki stan nie wymaga operacji (zbyt duże ryzyko samego zabiegu w stosunku do uzyskanych korzyści). Radziłbym w takim przypadku skonsultować się w Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie lekarz specjalista rehabilitacji zaleci odpowiednie ćwiczenia (głównie w odciążeniu: basen) oraz zabiegi rehabilitacyjne (np. masaże, jonoforeza). Wystarczające powinno być w Pana przypadku leczenie farmakologiczne i odpowiednia rehabilitacja.