Przerwa między opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych a skuteczna ochrona

Dopiero zaczynam przygode z Microgynonem. pomiedzy pierwszym a drugim opakowaniem w swoim życiu skróciłam przerwe o jeden dzień. 2 tab z drugie opakowania wzięłam z opoznieniem 9h. reszta brana regularnie.w dniu zazycia 14 tab zaczelam brac dożylnie amoksiklav. brałam go do 17tab Pytanie dotyczy zabezpieczenia w trakcie przerwy pomiedzy 2 a 3 opakowaniem. czy byłam zabezpieczona w trakcie tej przerwy przed trzecim opak pomimo zazycia drugiej tab z opoznienie, antybiotyku oraz skrocenia przerwy?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Wyjaśniając kolejno problem:
1. Skrócenie przerwy nie obniża skuteczności antykoncepcyjnej tabletek hormonalnych.
2. Dopuszczalne opóźnienie wynosi 12 h, dlatego też opóźnienie 9 godzinne nie ma wpływu na skuteczność tabletek.
3. Amoksiklav obniża skuteczność antykoncepcyjną tabletek, co oznacza, że w czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli zatem Amoksiklav brała Pani tylko 3 doby, to kolejne 7 dni, w tym 3 pierwsze dni przerwy powinna Pani się dodatkowo zabezpieczać.