Przerwa w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Postanowiłam zrobić przerwę w stosowaniu tabletek n***. Brałam je ponad 4 lata.  Jak mogę obliczyć dni płodne?  Czy potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia (jakiego, jak długo)?  Ile powinna trwać taka przerwa i kiedy powinnam się zgłosić się do ginekologa na badania żeby dostać kolejne opakowania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

U nie każdej kobiety zaraz po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej wracają cykle owulacyjne. Nieraz to trwa 3-6 miesięcy. Nie da się z góry przewidzieć, w jakiej Pani będzie grupie. Sposobem na wykrycie dni płodnych jest obserwowanie się stosując metodę termiczno-objawową, bądź dostępne w aptece testy owulacyjne.

Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, jeżeli nie chce Pani zajść w ciążę, to oczywiście należy stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną. Wybór zależy od Pani (każdy ma inne preferencje), ewentualnie można prosić o podpowiedzieć ginekologa, który zna Pani sytuację zdrowotną, itp.

Rozumiem, że Pani sama zaplanowała taką przerwę, chcąc odpocząć od antykoncepcji hormonalnej po 4 latach, bez wskazań medycznych. Więc to od Pani zależy, jak długo ta przerwa będzie trwała - czy 6 miesięcy, czy rok, itp. Wydaje mi się, że na krócej niż pół roku, nie ma sensu takiej przerwy  rozpoczynać. W razie chęci powrotu do tej metody, po prostu powinna się Pani zgłosić do ginekologa i ustalić dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam