Przerwa w stosowaniu pigułek

Witam serdecznie, proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie od dłuższego czasu pytanie. Czy stosując tabletki antykoncepcyjne przez dłuższy czas (np. 5-7 lat), należy robić przerwy w przyjmowaniu? Można znaleźć informację, iż niektórzy lekarze zalecają 1-miesięczne przerwy co jakiś czas (np. raz w roku). Poza tym spotkałam się również z opiniami, że zalecane są przerwy 2-3 miesięczne, w żadnym wypadku 1-miesięczne. Czy faktycznie 1-miesięczne przerwy w stosowaniu mogą w jakiś sposób zaszkodzić i niekorzystnie wpływać na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości? Słyszałam, że 1-miesięczne przerwy powodują "bałagan" w organizmie kobiety i rozregulowanie cyklu... Czy to faktycznie prawda? Po jakim czasie od odstawienia tabletek gospodarka hormonalna wraca do normy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Starsze pigułki antykoncepcyjne zawierały więcej hormonów - podczas ich stosowania zalecano robienie około półrocznych  przerw, po okresie stosowania około rok, dwa lata. Przy stosowaniu nowoczesnych środków antykoncepcji nie ma potrzeby robienia przerw w zażywaniu. Przerwy w stosowaniu pigułek mogą być przyczyną niechcianych ciąż i to jest "najgroźniejsze" powikłanie takiego działania.

Robienie 1-miesięcznej przerwy nie jest groźne dla gospodarki hormonalnej, ale może "namieszać w głowie" - wybija kobietę z rytmu zażywania pigułek, co może skutkować potem pomyłkami w ich zażywaniu. Po odstawieniu nowoczesnych środków antykoncepcji hormonalnej zwykle bardzo szybko powracają normalne cykle i stężenia hormonów wracają do normy.

Pozdrawiam!