Przerwa w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych placebo

Witam, sprawa ma się tak: Biorę tabletki Daylette (24+4) i jest to moje pierwsze opakowanie. Tabletki zaczęłam brać zgodnie z ulotką - w pierwszy dzień miesiączki i przyjmowałam je regularnie (poza jednym opóźnieniem mniejszym niż 12 godzin). Problem pojawił się pod koniec brania pierwszego blisterka. Pominęłam jedną tabletkę z ostatniego tygodnia (czyli pomiędzy dwiema tabletkami minęło w sumie 48 godzin). Niestety o tym, że coś jest nie tak zorientowałam się dopiero wczoraj jak wzięłam pierwszą zieloną tabletkę. Dzisiaj rano zażyłam drugą zielona tabletkę. W ciągu tych ostatnich białych tabletek kochałam się z chłopakiem i dochodziło do wytrysku we mnie. Moje pytanie brzmi, czy dobrze zrobiłam biorąc zielone tabletki? Co teraz powinnam zrobić? Ostatnie pytanie brzmi: czy jest możliwość, aby przez te 24 godziny bez tabletki zaczęło się jajeczkowanie? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przez 24 godziny kiedy nie wzięła Pani tabletki owulacja z pewnością nie wystąpiła. Problem polega na tym, że ta przerwa niejako nakłada się na okres zażywania tabletek placebo. W efekcie do owulacji może dojść mniej więcej w tej chwili lub w najbliższym czasie. Proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie (w postaci prezerwatywy) do momentu regularnego przyjęcia siedmiu tabletek z nowego opakowania, czyli co najmniej przez tydzień od rozpoczęcia nowego opakowania. Żeby zminimalizować ryzyko owulacji powinna Pani skrócić przerwę, tj. przejść do nowego opakowania nie wybierając wszystkich zielonych tabletek placebo. Wraz z końcem nowego opakowania proszę też wykonać domowy test ciążowy lub badanie poziomu hormonu beta HCG z krwi.

Pozdrawiam serdecznie!