Przerwanie doustej antykoncepcji a przesunięcie okresu

Wyjeżdzam niedługo na urlop i w celu przesunięcia miesiączki zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Niestety, pojawiło się silne uczucie ciężkości w klatce piersiowej, więc przerwałam stosowanie tabletek (zazyłam 10 tabletek). Pierwszą zażyłam 30 października w pierwszym dniu miesiączki. Mam cykl 28 dni. Kiedy mogę się spodziewać krwawienia. Na urlop wyjeżdżam 22 listopada. Czy mogę liczyć, że miesiączka będzie później niż zwykle?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przede wszystkim to bardzo dobrze, że przestała Pani zażywać tabletki antykoncepcyjne - ból w kłatce piersiowej mógł być objawem poważnych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej (zawał serca, zatorowość płucna). Mogą być one groźne dla życia. Jeśli Pani pali tytoń, to ryzyko tych groźnych powikłań jest duże. Bardziej narażone są także kobiety powyżej 35. roku życia (zalicza się Pani do nich lub będzie niedługo zaliczać...). Myślę, że warto, aby udała się Pani jak najszybciej do lekarza i wykonała podstawowe badania (np. EKG), a także np. badanie krwi na poziom D-dimerów. Prawdopodobnie nie powinna Pani już w przyszłości stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Po odstawieniu tabletek cykl może się wydłużyć o jakieś 8-10 dni.

Pozdrawiam!