Przerzut raka piersi do płuc i kości po dziesięciu latach

Czy przerzut raka piersi do płuc i kości po dziesięciu latach to nowa choroba? Informacja jest mi potrzebna do uzyskania odszkodowania z tytułu grupowego ubezpieczenia od ciężkiej choroby.

Witam! Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie nie mając praktycznie żadnych informacji na temat chorej. Zdarzają się bowiem sytuacje wznowy choroby, nawet do kilkunastu latach, ale także nowy nowotwór - powstający np. w drugiej piersi. Sama obecność ogniska nowotworowego nie pozwala na rozróżnienie tych sytuacji. Po pierwsze trzeba udowodnić, że przerzut faktycznie spowodowany jest przez raka piersi, co nie jest z pewnością prostą sprawą - do tego konieczne byłoby badanie histopatologiczne, np. biopsji lub wycinka. Po drugie trzeba szukać czy nie ma drugiego nowotworu - wykonać badanie mammograficzne, USG drugiej piersi, tomografię komputerową jamy brzusznej i klatki piersiowej lub badania USG. Kiedy wyniki badan będą dostępne, pytanie to trzeba zadać onkologowi, który zna historię choroby, ma wgląd do wszystkich dotychczas wykonywanych badań, dokumentacji medycznej. Pozdrawiam