Przerzuty do węzłów chłonnych podżuchwowych
Witam mam miesaka(niestety nie wiadomo gdzie)badanie histo...stwierdzilo ze to przezuty do wezlow chlonnych podzuchwowych i w odlach nad obojczykowych jestam w trakcie 5 cyklu chemi(3 chemie+plukanie co 3tyg) lekarz zlecil 6 cykli no i co dalej jakie badania wykonac by go znalesc,w po 3 cyklu byla kolejna TK i nic czysto tylko tam gdzie na poczatku tylko mniejszy o polowe z 37mm na 23 mm i jeszcze jedno pytanie jak dlugi odstep czasu po 6 cyklu do ewentualnie nastepnej chemi. pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu
Wizyta u onkologa bez skierowania
Witam , z opisu przebiegu dotychczasowego leczenia wnioskuję , że jest pan w dobrych,fachowych rękach specjalistów!!! Proszę wszystkie szczegóły omawiać z onkologiem prowadzącym! z.żurawski
Ocenia się, że około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. W grupie chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga 100 %.
Ból jest wywołany bezpośrednio przez guz nowotworowy oraz w wyniku niszczenia tkanek otaczających; naciekania nerwów, tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych. Często jest spowodowany zaburzeniami funkcji innych narządów, uszkodzonymi przez rozrastający się nowotwór.
Ból może być też następstwem leczenia samej choroby nowotworowej. Przykładem jest ból tkanek, rozciętych podczas zabiegu operacyjnego, ból generowany przez uszkodzone w wyniku radioterapii nerwy, ból związany z zapaleniem tkanek, spowodowanym przez stosowane do leczenia nowotworów środki chemiczne (np. zapalenie pęcherza moczowego) lub ból wywołany przez zmiany popromienne.
Leczenie bólu, poza podawaniem środków przeciwbólowych powinno opierać się na ocenie jego przyczyny, a następnie wdrożeniu takiego sposobu postępowania, którego celem jest zlikwidowanie lub zmniejszenie tej przyczyny.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano skuteczny schemat postępowania tzw drabina analgetyczna. Schemat wyróżnia trzy stopnie intensywności leczenia - zależnie od poziomu odczuwania bólu. Farmakoterapia wg wskazań drabiny może być skuteczna u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody:
blokady
neurolizy
leczenie paliatywne.