Przesunięcie terminu miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi a ochrona przed ciążą

Witam, miesiączkę miałam 31 maja, czyli dzisiaj jest 14 dzień od początku miesiączki. Zależy mi na przesunięciu miesiączki oraz zabezpieczeniu przed ciążą. Dlatego dzisiaj przyjęłam tabletkę madinette. Czy to spowoduje przesunięcie miesiączki oraz od kiedy zabezpieczy mnie przed zajęciem w ciążę. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych można rozpocząć w dowolnym momencie cyklu jednakże wpływa to na ich skuteczność. Istnieją dwa podstawowe schematy rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych: - pierwsza tabletka zostaje przyjęta pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki), - pierwsza tabletka zostaje przyjęta w dowolnym momencie cyklu. W pierwszym przypadku skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana teoretycznie od przyjęcia pierwszej tabletki, natomiast w drugim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej przez tydzień. Dla zwiększenia skuteczności przy stosowaniu pierwszego opakowania tabletek można wspomagać się dodatkowymi metodami. Krwawienie z odstawienia można opóźnić na dwa sposoby:

1. Po zakończeniu pierwszego opakowania należy od razu rozpocząć kolejne - bez przerwy. Tabletki można kontynuować aż do końca kolejnego opakowania. Potem - po przerwie na krwawienie z odstawienia można wrócić do normalnego stosowania leku. W trakcie może pojawić się plamienie lub niewielkie krwawienie.

2. Przesunięcie miesiączki można wyregulować na podstawie skrócenia okresu na krwawienie z odstawienia.

Pozdrawiam serdecznie!