Przeszywające bóle w nogach - co to oznacza?

Witam serdecznie! Mam dość nietypowy problem, na który nie potrafiłem znaleźć rozwiązania w internecie. Byłem również u lekarza, ale bez konkretnej diagnozy. Mój problem polega na tym, że często, kiedy kładę się spać (po około 20 min.), pojawiają się przeszywające bóle w łydkach, udach, które przechodzą przez całe nogi od góry do dołu. Są to fale bólu, wydaje mi się bardziej dotykające nerwów niż mięśni. Często siadam, próbuje rozmasować nogi, wstaję robię przysiady i ból na parę chwil mija, ale znowu po kilku minutach powraca (i tak przez godzinę, może dwie). Używam też maści rozgrzewających, żeby uśmierzyć ból i czasem pomagają. Z dodatkowych objawów, w czasie występowania bólów, występuje wzmożone "strzelanie" kolan oraz "strzelanie" w okolicy stawu skokowego (w czasie ruszania stopami). Zdarza się również, że ten ból pojawił się w czasie podróży samolotem lub autobusem. Wtedy jest nie do zniesienia, ponieważ w wielu przypadkach nie mam możliwości rozprostowania nóg i rozmasowywania ich w podobny sposób jaki robię to w domu lub nałożenia maści. Dodam jeszcze, że miewam ten problem już od kilkunastu miesięcy, ale w ostatnim czasie nieznacznie się nasilił. Mam 26 lat, rozpocząłem prace na pełny etat i miewam dni, kiedy po prostu się nie wysypiam. Bardzo proszę o pomoc jakie badania najlepiej zrobić, co sprawdzić i skąd te bóle mogą wychodzić lub co to może być? PS Nie miałem nigdy urazów nóg ani kręgosłupa. Nie występują drętwienia. Ból występuje tylko w nogach (na wysokości pośladków zanika). Serdecznie pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Do najczęstszych przyczyn bólu nóg u dorosłych zalicza się przeciążenie mięśni i więzadeł, chorobę zwyrodnieniową stawów (zwłaszcza biodrowych i kolanowych), chromanie przestankowe związane z niewydolnością tętnic, stenozę kanału kręgowego , rwę kulszową, kurcze nocne, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, dnę oraz urazy.
Na pewno warto zrobić badania poziomu elektrolitów (potas, magnez, sód). Nocne kurczowe bóle w kończynach dolnych mogą być związane z niskim poziomem magnezu oraz potasu.
Bóle spoczynkowe pojawiają się w III stopniu niewydolności tętniczej. Początkowo występują bóle nocne, podczas stania lub chodzenia ból jest mniejszy. Wynika to z tego, że kiedy kładzie się kończynę przepływa przez nią mniej krwi.
Dla prawidłowego rozpoznania konieczne jest umiejscowienie bólu oraz związek/brak związku bólu z wysiłkiem. Mimo, że zmiany miażdżycowe kojarzą się raczej ze starszym wiekiem, to badania pokazują, że nie są wykluczone u młodszych osób.
Przy zmianach miażdżycowych można też zwrócić uwagę na chorobę Burgera - charakterystyczną dla młodych mężczyzn, palących papierosy - choć tutaj ból powinien pojawiać się podczas chodzenia.
Podczas oceny układu tętniczego kończyn dolnych należy wykonać badanie palpacyjne tętna na tętnicach udowych, podkolanowych, grzbietowych stopy oraz piszczelowych tylnych, określić wskaźnik kostkowo-ramienny (ankle-brachial index - ABI).
U wybranych chorych konieczne może być wykonanie badań obrazowych metodami inwazyjnymi (angio-MR, angio-TK, angiografia).
Warto też udać się na konsultację do neurologa.

Pozdrawiam serdecznie!