Przeszywający ból pięty

Dzień dobry. Chciałbym się spytać jakie mogą być przyczyny bolu pięty. Mam z tym problem od  pewnego czasu. Ten bol nie występuje cały czas  tylko czasami tak mocno zakłuje ,że muszę nogą ruszać z bólu .Jak śpię to mnie nie  boli, gdy chodzę też nie. Gdy siedzę czasami złapie taki ból przeszywający ,że trudno to wytrzymac ,Trwa to zwykle kilka minut i przechodzi. Nie miałem zadnego urazu, nie przeciązylem tej piety wiec nie rozumiem skad to się bierze. Czy taka przypadłość można wyleczyć samemu jakimiś tabletkami albo maścią czy musze iśc do lekarza. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Bóle takie, zwykle są następstwem przeciążeń na jakie są narażone stopy osób spędzających wiele czasu chodząc, biegając lub stojąc. Ból po stronie podeszwowej pięty zazwyczaj występuje w zapaleniu rozcięgna podeszwowego stopy, ale także w złamaniu przeciążeniowym kości piętowej, atrofii poduszki tłuszczowej stopy, entezopatii zapalnej, usidleniu nerwów podeszwowych, deformacji stopy.Ból tylnej części pięty świadczy zazwyczaj o zapaleniu przyczepu ścięgna Achillesa, zapaleniu kaletki ścięgna piętowego lub deformacji Haglunda. Warto także wspomnieć o wyrośli kostnej czyli ostrodze piętowej. Występuje u 15 % ludzi. W ponad 95 % nie powoduje dolegliwości bólowych pięty, jednak w połowie przypadków bólu pięty stwierdza się obecność ostrogi piętowej.

Magdalena Mroczek

Przyczyny bólu pięty mogą być bardzo różne. Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet. Niezbędne jest badanie przedmiotowe być może rtg stopy. Poniżej opiszę kilka stanów, które mogą powodować ból pięty. Należą do nich między innymi: ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa.

Ostroga piętowa to inaczej zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego. W newralgicznym miejscu tworzy się nadprogramowa tkanka kostna, Powstają one w wyniku przeciążeń, do których należą m.in.: nieregularnie uprawiane biegi bez wcześniejszej rozgrzewki i rozciągania mięśni stopy. Nadprogramowa kość może uciskać na nerwy i dawać przez to dolegliwości bólowe. U połowy pacjentów nadprogramową kość można zobaczyć na zdjęciu rtg. Leczenie w znaczniej większości przypadków jest nieoperacyjne. Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych z grupy NLPZ oraz na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Jeśli metody te nie pomogą, wtedy potrzebna jest operacja.

Inną przyczyną bólu pięty jest zapalenie ścięgna Achillesa. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka. Zapalenie tego ścięgna nazywane jest często urazem sportowców. Głównym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból, zwykle w dolnej części łydki. Może również pojawić się sztywność. Ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa jest zazwyczaj silniejszy zaraz po obudzeniu i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Leczenie to dobry dobór obuwia, ograniczenie treningów oraz fizjoterapia. W celu diagnozy konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego czy usg ścięgna.

Przez internet nie da sie niestety postawić diagnozy. Trzeba też wykonać dodatkowe badania. Najlepiej zgłosić się do lekarza ortopedy, a on zajmie się dalszą diagnostyka, zleci terapię i ewentualnie rehabilitację.