Przetoka przy dziąśle a ekstrakcja zęba

Witam, czy powinienem usunąć dolną, prawą 7 i 8 (jednorazowo/osobno)? Czy usunąć tylko 7 a 8 wyleczyć. Czy 8 wymaga leczenia kanałowego oraz czy nadaje się jako filar mostu? Czy poddać się powtórnemu leczeniu kanałowemu górnej prawej 7 – przy dziąśle jest przetoka, raz jest większa raz mniejsza, innych problemów ząb nie generuje. Panorama pod linkiem: http://www.watera.pl/panorama.bmp Dziękuje, pozdrawiam.

Witam,
Jeżeli chodzi o ekstrakcję dolnej 7 i 8 to zdecydowanie doradza usunięcie obu za jednym podejściem . Ząb 48(osemka dolna prawa) jest częściowo schowana w dziąśle i wykonanie na niej mostu obarczone jest ryzykiem. Utrudnione będzie utrzymywanie prawidłowej higieny wokół tego zęba , co w konsekwencji doprowadzi do stanu zapalnego i utraty kości lub wytworzenia próchnicy.
Co do zęba 7 górnej prawej - wymaga ona bezwzględnie ponownego leczenia kanałowego i wycięcia przetoki. Po wygaśnięciu stanu zapalnego i wygojeniu przetoki , ząb należy wzmocnić i okoronować w celu odbudowania punktów kontaktu pomiędzy sąsiednimi zębami. Zapobiegnie to dostawaniu się tam resztek pokarmu i zatrzyma stan zapalny który powoduje utratę kości w tej okolicy.
Poza tym ząb 46(prawa dolna 6) wymaga ponownego leczenia kanałowego - dwa kanały są niedopełnione.
Pozdrawiam,
Łukasz Wojszwiłło

Na pewno należy usunąć 7. Ząb 8 można próbować leczyć, jednak nie jest to dobry kandydat na filar mostu. Lepiej zastanowić się nad wszczepieniem implantu oraz skonsultować zanik kości w tym miejscu. Dodatkowo należałoby przeleczyć powtórnie zęba 6 po tej samej stronie.