Przetrwały pęcherzyk Graafa a brak owulacji w danym miesiącu

Witam. Chciałam zapytać czy to, że pęcherzyk graffa przetrwał oznacza brak owulacji w danym miesiącu?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pęcherzyki jajnikowe dojrzewają w każdym cyklu płciowym, w fazie przedowulacyjnej cyklu. Rozwój pęcherzyka jest pobudzony przez hormon folikulotropowy, uwalniany przez przysadkę mózgową. Pęknięcie pęcherzyka następuje na skutek działania hormonu luteinizującego. Pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej nazywa się owulacją. Jeżeli nie uwolniła sie komórka jajowa nie dojdzie do owulacji.