Przewaga limfocytów nad granulocytami u 4-latka

Witam, prosze o interpretację wyników morfologii u dziecka 4-letniego: WBC 6,90 10^3/uL HGB 12,5 g/l (obniżony) HCT 34,5 % (obniżony) MCV 76,8 fL (obniżony) MCH 27,8 pg MCHC 36,2 g/dl PLT 350 10^3/uL LYMPH% 60,6 % (podwyższone) MXd % 11,3 % NEUT % 28,1 % (obniżone) LYMPH # 4,2 10^3/ul MXd # 0,8 10^3/ul NEUT # 1,9 10^3/ul. Mikroskopowa ocena rozmazu krwi: Granulocyty podzielone 33,0 % (obniżone) Granulocyty kwasochłonne 2,0 % Limfocyty 61,0 % (podwyższone) Monocyty 4,0 %. Żelazo 38,2 ug/dl (obniżony) Glukoza 74,5 mg/dl Kreatynina 0,45 mg/dl (obniżona). Lekarz pediatra stwierdził anemię, ale ja martwię się również pozostałymi wynikami. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli chodzi o anemię, to odnosząc wyniki do normy wiekowej - przedstawione wartości są na granicy normy (jeżeli chodzi o morfologię krwi), dlatego w uzupełnianiu niedoborów wystarczy najprawdopodobniej sama dieta, ewentualnie uzupełnienie żelaza w małych dawkach.

Jeżeli chodzi o rozmaz krwi - u 4-latków może być jeszcze przewaga limfocytów nad granulocytami, dodatkowo mogła dołączyć się np. drobna infekcja wirusowa. Nie ma w tym wyniku niepokojących wartości. W razie dalszego niepokoju proponuję powtórzenie badania np. za 2 miesiące, jeżeli do tej pory nie będzie żadnych niepokojących objawów.

Serdecznie pozdrawiam!