Przewaga limfocytów we krwi obwodowej i anemia

Witam, jestem kobietą, mam 27 lat. Mam pytanie: od kilku tygodni trochę źle się czuję, tzn. jestem jakaś słabsza, często chce mi się spać, czuję zmęczenie, pojawiły się tzw. mroczki przed oczama, czasami zdaje mi się jakbym gorzej widziała. Postanowiłam zrobić sobie badanie krwi. Chciałabym prosić o interpretacje ich i ewentualne uwagi lub porady, wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie, a widzę, że jest coś nie tak, bo nie zgadzają mi się normy, ale więcej się na tym nie znam. MORFOLOGIA: leukocyty 4,2, limfocyty 2, inne (mono, bazo, eozynocyty) 0,4, granulocyty 1,9, erytocyty 54,56, hemoglobina 11,2, hematokryt 34,9, MCV 76,6, MCH 24,6, MCHC 32,1, płytki krwi 197, MPV 12,9, RDW 14,1. Rozmaz krwi: podzielone 42, limfocyty 58. No i tak to wszystko wygląda. Proszę powiedzieć, czy mam jakieś powody do obaw i dlaczego te wyniki nie zgadzają się z normami.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Ma Pani niewielką niedokrwistość z niedoboru żelaza. U kobiet taki stan wynika najczęściej z połączenia niedostatecznego dowozu żelaza w diecie oraz utraty krwi podczas miesiączki. Powinna Pani przyjmować preparaty żelaza doustnie przez 3-6 miesięcy. Lekarz powinien ponadto zebrać z Panią dokładny wywiad, co do możłiwości występowania stanów patologicznych, które mogą powodować anemię (np. choroba wrzodowa). Ma pani również przewagę limfocytów we krwi obwodowej, co najczęściej wynika z obceności infekcji wirusowej, infekcji przewlekłych lub (rzadziej) niektórych chorób nowotworowych.