Przewlekła anemia i uczucie osłabienia

Witam mam problem. Od 9 mcy nie mogę sobie poradzić z anemią. Biore leki,ale to nie pomaga. Ciągle jestem zmęczona mam bóle głowy najchętniej wgl bym się z domu nie ruszała. Mam też niskie ciśnienie i problem z miesiączkami miewam je raz na półroku. Dodam iż mam znaczną nadwage przy zwroście 183 ważę 102kg. Jestem wegetarianką od dziecka więc dobranie diety u mnie jest ciężko. Ale nie wiem co mogłabym zrobić aby wyjść w końcu z tej anemii. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Wegetarianizm nie oznacza niedoborów żelaza jeśli dieta jest dobrze zbilansowana i nie ma nieprawidłowości w organizmie. Ale faktycznie to anemia może powodować że tak źle się Pani czuje.

Może ograniczone ma Pani wchłanianie poprzez nieprawidłowe przyjmowanie leków?Wchłanianie zwiększymy jeśli będziemy przyjmować żelazo je na czczo lub między posiłkami. Warto preparat popić sokiem z cytrusów albo zjeść trochę papryki czy pietruszki (bogatsze w wit C, która poprawia wchłanianie żelaza). Proszę się również suplementować wit B12, którą można w naturalny spoób dostarczyć tylko w produktów zwierzęcych. Korzystne są także witaminy B6 i kwas foliowy.

Jeśli spożywa Pani produkty mleczne - ograniczyłabym je, ponieważ utrudniają wchłanianie żelaza. Jeśli je Pani produkty mleczne to chociaż proszę nie suplementować żelaza oraz nie spożywać produktów w niego bogatych (soja, orzechy, fasola) razem z produktami mlecznymi. Tak samo herbata, kawa czy wino ograniczają wchłanianie żelaza (kawa o 40% a herbata aż o 60% - ponieważ zawierają garbniki, inaczej zwane taninami).

Błonnik również ogranicza wchłanianie żelaza.

Mam nadzieję, że choć trochę usystematyzowało Pani to wiedzę i pomoże we wchłanianiu żelaza. Pozdrawiam, Ewa Trusewicz, dietetyk

Witam, Pani dieta jest prawdopodobnie źle zbilansowana. produkty zwierzęce, a szczególnie podroby, mięso i ryby dostarczają wit. B12, która jest ważna m.in. dla prawidłowej przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek oraz dla produkcji krwinek czerwonych. Niezbędna jest również dla prawidłowego działania układu nerwowego. W Pani diecie zapewne występuje duży niedobór tej witaminy. Pani otyłość może wynikać z zaburzeń hormonalnych, dlatego należy się udać do endokrynologa oraz do dietetyka, który ułożyłby indywidualnie dopasowaną dietę uwzględniającą występujące schorzenia. Lekarz rodzinny może wcześniej zlecić wstępne badania. Na swojej stronie podaję, jakie https://zdrowadieta.szczecin.pl/oferta/pakiet-opieki-specjalistycznej/