Przewlekła białaczka szpikowa a stan po przeszczepie szpiku kostnego

Witam serdecznie! Mój 42 letni brat zachorował na przewlekłą białaczkę szpikową 2 lata temu. W styczniu 2012 roku miał przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. W kwietniu okazało się, że wartości bardzo spadają i są bardzo złe wyniki. W szpiku był 30% dawcy. Miał straszne bóle głowy, utraty przytomności z oddaniem moczu. Okazało się, że jest, ja to nazywam "przerzutem" do płynu rdzeniowo-mózgowego. Obecnie miał naświetlania całego ciała i chemioterapię. Dzisiaj ma ponownie przeszczep. Proszę co możemy zrobić, aby mu pomóc, jakie są rokowania w tym stanie. Psychicznie jest super, ale lekarze tak mało nam mówią. Pozdrawiam serdecznie! Jola

Witam serdecznie, Przewlekła białaczka szpikowa to schorzenie charakteryzujące się przewlekłym przebiegiem. Wyleczenie z choroby można uzyskać jedynie za pomocą wysokodawkowanej chemioterapii z przeszczepieniem szpiku kostnego. Dobrze, że u Pani Brata jest możliwość wykonania kolejnego przeszczepu szpiku, aczkolwiek rokowania są niepewne. Niestety trudno jest domniemywać jak Pani Brat zareaguje na kolejną procedurę związaną z przeszczepem. Skoro choroba już raz się odnowiła, istnieje niestety możliwość, że może dojść do kolejnej wznowy, ale oczywiście nie jest to przesądzone, być może tym razem leczenie okaże się bardziej skuteczne niż do tej pory. Pani Brat jest młodym człowiekiem, więc jego organizm powinien lepiej radzić sobie z chorobą. Jedyne co mogą Państwo uczynić jest wspieranie Brata i utrzymywanie go w dobrej kondycji psychicznej. Proszę zawierzyć lekarzom, a w razie wątpliwości pytać - mają państwo do tego prawo. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły!