Przewlekła biegunka a wieloletni stres

przewlekła biegunka, trwa 2 lata dziennych wypróżnień od 3 - 15,czasami towrzyszy bol podbrzusza(kłucie,bulgotanie) i to sygnał,by szukać w pobliżu toalety. Wszystkie badania nie wykazały zmian(kolonoskopia,gastroskopia,usg,morfologia),po własnej obserwacji,zastanawiam sie czy jest to możliwe skutek wieletniego stresu? Biegunke ,prawie natychmiast wywołuje-stan emocjonalny lub wypicie alkoholu.Przy odpowiedniej diecie i abstynecji,jest DUZO mniej uciążliwa,dawniej tego nie było.

Witam, układ trawienny jest bardzo wrażliwy na czynniki emocjonalne. W sytuacji napięcia emocjonalnego, stresu mogą pojawić się przykre dolegliwości tj. biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha. Najważniejsze, że diagnostyka gastrologiczna nie wykazała niczego niepokojącego, a w takim wypadku objawy wskazują na tzw. syndrom/zespół jelita drażliwego. Już Pan sprawdził, że lekkostrawna dieta, unikanie alkoholu przynosi ulgę, teraz powinien Pan skoncentrować się na radzeniu sobie ze stresem, nauczeniu się technik relaksacyjnych. Bardzo dobre efekty daje joga. Emocje należy przeżywać, okazywać, a nie gromadzić w sobie - stąd biorą się napięcia emocjonalne i przeróżne dolegliwości psychiczne i somatyczne (w tym zespół jelita drażliwego). Jeżeli ma Pan z tym problem może warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Życzę powodzenia, jak będzie Pan konsekwentny z pewnością wkrótce odczuje Pan znaczną ulgę.