Przewlekła biegunka, zapalenie płuc, miastenia i problemy z płucami u 29-latka

Od 4 miesięcy mam różne problemy zdrowotne: przewlekłe zapalenie zatok, kaszel, przeszedłem atypowe zapalenie płuc, do tego mam ciągłą, wodnistą biegunkę i bardzo schudłem. Brałem antybiotyki (pomogły na płuca), obecnie sterydy (donosowo - trochę udrażaniają nos), na biegunkę nie pomogły żadne leki (antybiotyki, na jelito drażliwe, przeciwgrzybicze). W badaniach krwi jest w miarę ok, poza podwyższonymi erytrocytami i CRP. Dodatkowo mam miastenię i jaskrę. Co to może być?

Dzień dobry,

Warto w Pana przypadku wykonać tomografię klatki piersiowej. Być może ma Pan przetrwałą grasicę (gruczoł ten fizjologicznie ulega zanikowi w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym). Przetrwała grasica jest przyczyną dużego "bałaganu immunologicznego" i może być przyczyną dużej części Pana chorób, w tym miastenii. Leczeniem z wyboru jest jej usunięcie, wtedy część chorób powinna ustąpić.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz