Przewlekła grzybica pochwy

Bezskutecznie od wielu lat cierpię z powodu nawracającej przewlekłej grzybicy pochwy. Niestety leki są bezskuteczne tzn.leczą daną infekcję często niwelując najbardziej dokuczliwe objawy,ale po jakimś czasie następuje nawrót grzybicy.Brałam już większość leków z apteki - doustne,dopochwowe,nawet autoszczepionkę, partner też leczony,wykonane posiewy Grzybica wraca jak boomerang. Słyszałam,że można zrobić jakieś badania na oporność na grzybicę - po prostu brak mi odporności na candidę, tak myślę.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Grzybice z reguły zdarzają się dosyć rzadko, ponieważ w toku ewolucji nasz organizm dobrze przystosował się do radzenia sobie z tymi patogenami. Obecnie większość zakażeń grzybiczych to zakażenia wtórne, czyli wynikające z osłabienie układu odpornościowego i powodowane przez naturalną florę człowieka. Może warto byłoby wykonac posiew z pochwy i określenie wrażliwości konkretnych patogenów na leki ( coś jak antybiogram w przypadku bakterii). Dopiero po tym wyniku można zastosować konkretne celowane leczenie uzupełnione o probiotyki dopochwowe.