Przewlekła nerwica lękowa i strach przed otwartą przestrzenią

Dzień dobry, choruję od około 10 lat na nerwicę lękową. Początkowo zaczęło się od strachu przed sztucznymi ogniami, zawrotami głowy, przez co trafiłem do szpitala na kilka dni z bardzo wysokim ciśnieniem. Od jakichś 9 lat boję się otwartych terenów, tzn obszarów niezabudowanych, łąk, pól a przede wszystkim plaż nad morzem :/ Ma to związek z lękiem wysokości? Wyobrażam sobie wielką odległość między ziemią a kosmosem i panika że strace grawitacje :/
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Drogą wirtualną nie da się stwierdzić, co dokładnie Panu dolega i jaka jest tego przyczyna. Napisał Pan, że cierpi na nerwicę lękową, a także boi się Pan otwartych terenów (łąk, pól, plaż itp.). Myślę, że lęk przed otwartą przestrzenią może sugerować agorafobię. Osoby cierpiące na agorafobię boją się panicznie rynków miejskich, ale także tłumu, otwartych przestrzeni, ulic, miejsc publicznych i podróżowania. Najczęściej na agorafobię chorują ludzie we wczesnym okresie dorosłości. Chorzy na agorafobię zazwyczaj są przekonani, że spadnie na nich jakieś nieszczęście i nikt im nie pomoże, jeśli znajdą się poza obrębem bezpiecznego azylu, jakim jest ich własny dom. Czy lęk przed otwartą przestrzenią ma związek z lękiem wysokości? Nie mam pojęcia, jak jest w Pana przypadku, ale lęk wysokości, czyli akrofobia, to zupełnie inny rodzaj fobii niż agorafobia. Zachęcam Pana do przeczyta artykułów zamieszczonych w naszym serwisie: Lęk wysokości i Agorafobia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Panu,

Napisał Pan, ze choruje (ale czy leczy się Pan?) od ok. 10 lat, a to sporo...

Z mojej strony zachęcałabym Pana do podjęcia wysiłku i podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej, która byłaby d;la Pana skuteczną, do której Pana mocno zachęcam,

irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nieprzyjemne objawy, które Pan wymienia należą do grupy zaburzeń lękowych. Lęk przed wychodzeniem z domu czy podróżą jest typowy dla agorafobii. Zaburzenie to charakteryzuje się silnym napięciem, a niekiedy lękiem, który pojawia się w sytuacji konieczności opuszczenia domu, mieszkania czy innego miejsca, w którym osoba czuje się bezpiecznie. Zachęcam do rozmowy z psychologiem/psychiatrą Taka osoba może Pana uspokoić, wesprzeć, ukierunkować proces terapeutyczny.
Powodzenia:)