Przewlekła niewydolność naczyń żylnych w wyniku badania Doppler

Uprzejmie proszę o poradę czy następujące wyniki USG Doppler żył kończyn dolnych są wskazaniem do konsultacji i leczenia w Poradni Chorób Naczyń.Żyły głębokie podkolanowa VP lewa i prawa -refluks,piszczelowa VVT i strzałkowa VVP - zaburzenia po stronie prawej i lewej, żyły powierzchowne ud i podudzi prawa i lewa - zaburzenia. Wskaźniki: Prawa strona: PS: 54,3 cm/s, ED 1,37 m/s, PS/ED: 39,5, RI: 0,97. Lewa strona: PS: 63,2 cm/s , ED:1.37 cm/s, PS/ED :46,0, RI;0,98. Tętnice nóg - w granicach normy. Mam 52 lata uskarżam sie na bóle i obrzęki stóp i podudzi .Nadto z powodu uporczywych bóli głowy i szyi wykonałam USG Doppler tętnic szyjnych. Oto wyniki: Tętnice szyjne wspólna, wewnętrzna i zewnętrzna - zwężenie. Morfologia krzywej prędkości krwi nieprawidłowa, widmo spektralne: nieprawidłowe. Układ żylny: w granicach normy. Wskaźniki: strona lewa i prawa: tętnica szyjna wspólna: PS-22,7 cm/s, Ed-1,37 cm/s, PS/ED-16,5,RI-0,94.

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Taki wynik Dopplera świadczy o przewlekłej niewydolności naczyń żylnych. Praktycznie taki stan nie wymaga specjalistycznego leczenia chirurga naczyniowego. Jeśli nie ma Pani zmian żylakowatych w zakresie żył powierzchownych to wystarczające powinno być leczenie farmakologiczne, kompresjoterapia, odpowiedni tryb życia. Nie ma ewidentnych wskazań do leczenia operacyjnego w przypadku tego wyniku Dopplera (oczywiście ważne jest także badanie kliniczne). Na pewno warto jeszcze w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem naczyniowym, ale myślę, że będzie to jednorazowa konsultacja. Oczywiście wynik Dopplera naczyń szyi (zwężenia w zakresie naczyń tętniczych) także wymagałoby konsultacji chirurga naczyniowego (Poradnia Chorób Naczyń).