Przewlekła wysypka skórna - co może być jej przyczyną?

Witam: mam na imię Gosia, mam 37 lat. Od kilku lat walczę z wysypką, która pojawia się na dekolcie i ramionach. W miesiącu są praktycznie 2-3 dni, kiedy mam czystą skórę. Myślę, że istotne jest to, że ta wysypka nie swędzi - są to po prostu denerwujące zmiany na skórze, małe krosteczki, czasami wypełnione wodą /znikają po upływie 2-3 dni, nie zostawiają śladów/. Leczyłam się u alergologa, tj. robiłam badania i testy, ale nie wykryły żadnych zmian. Leki przeciwalergiczne dostępne na receptę i bez nie pomagały. Podczas pobytu we Włoszech lekarz stwierdził, że jego zdaniem to nie są przyczyny alergiczne, a raczej bakterie, grzyby /tyle zrozumiałam/ - przepisał lek i maść i powiedział, że wszystko zniknie. Niestety nie, ale muszę przyznać, że objawy są łagodniejsze. Nie wiem. Dobrze się odżywiam, nie palę, prowadzę zdrowy tryb życia, dbam o higienę jak tylko mogę /mycie rak, warzyw, itd./. Do mycia ciała używam delikatnych płynów, nie używam balsamów i innych chemicznych kosmetyków. Szkoda, że nie można do tego opisu dołączyć zdjęcia. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, wskazówki. Myślałam już, żeby skorzystać z poradni parazytologicznej.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przyczynę wysypki nie zawsze łatwo zidentyfikować. Diagnozę jednak zawsze powinien postawić lekarz. Powinna skonsultować się Pani zatem ze specjalistą dermatologiem, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz ewentualnie zleci badania dodatkowe. Wśród przyczyn takiej wysypki mogą znajdować się infekcje, choroby układowe, schorzenia autoimmunologiczne czy alergiczne. Diagnostyka może być zatem dość skomplikowana. Zdecydowanie warto jednak rozwikłać problem.