Przewlekłe biegunki i wynik badania kolonoskopii

Witam, mój tata od kilku miesięcy miał biegunki, brał lekarstwa Dolargan, Dormican bez skutku. Został skierowany na kolonoskopię. Cytuję: Kolonoskop wprowadzono do kątnicy, przygotowanie słabe, w kątnicy zalega treść kałowa płynna, zastawka Bauchmna prawidłowa, wstępnica, poprzecznica bez zmian; w zstępnicy na 70 cm płaski polip wielkości 0,5 cm ścięty kleszczykiem i wydobyty, w esicy na 22 cm polip na szypule wielkości 0,8 cm ścięty pętli i wydobyty, od 20 cm do około 16 cm obrączkowaty guz obejmujący cały obwód jelita z owrzodzeniem (wycinki) przechodzi się aparatem z trudem, ściana twarda niepodatna na insuflację z krwawieniem kontaktowym, bańka odbytnicy i kanał odbytnicy bez zmian. Diagnoza: polipy zstępnicy i esicy, guz jelita grubego, wysłano wycinek oczekuje za parę dni będą badania histopatologiczne. Czy to jest nowotwór? Jeśli okaże się złośliwy to co dalej, co na podstawie tych badań można na pewno powiedzieć. Dziękuję, odezwę się po następnych badaniach.

Guz obejmujący początkowy odcinek odbytnicy, jest w dużym stanie zaawansowania miejscowego i raczej makroskopowo ma charakter zmiany rozrostowej czyli nowotworowej. Objawy i obraz kolonoskopowy świadczy o guzie typu nowotworowego i to zapewne nowotworu złośliwego. Oczywiście ostatecznie będzie można powiedzieć o budowie tego guza po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego materiału pobranego w czasie kolonoskopii. Co do polipów raczej nie budzą podejrzeń przemiany nowotworowej złośliwej (małe, o typowej budowie). Niestety jeśli potwierdzi się rakowe tło guza odbytnicy będzie konieczne operacyjne usunięcie odbytnicy. Trzeba będzie w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem ogólnym bezpośrednio.