Przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia i bardzo obfite gazy

Witam, Od pół roku cierpię na przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia i bardzo obwite gazy. Bóle są w podbrzuszu, wędrujące, czasem nad pępkiem. Wcześniej miałam dużą ochotę na słodycze. Wyniki krwi są ok, prócz obniżonego poziomu neutrofili. Przeszłam miesięczną kurację przeciwgrzyb. i stosowałam restrykcyjną dietę bezcukrową. Objawy przeszły na 3 tyg, ale po zakończeniu kuracji i wprowadzeniu do diety owoców i pieczywa bóle i wzdęcia wróciły. Proszę o pomoc, co mi dolega? jakie badania zrobić?

Dzień dobry,

Niewykluczone, że ma Pani jakąś nietolerancję pokarmową lub przewlekłą infekcję przewodu pokarmowego. Warto wykonać badanie kału w kierunku obecności patogenów, takich jak bakterie, czy grzyby. Proszę na wszelki wypadek wykonać sobie również badania w kierunku celiakii lub wykluczyć na jakiś czas produkty zawierające w swoim składzie gluten i obserwować, czy dolegliwości ustąpią.Na pewno nie zaszkodzi Pani uzupełnienie prawidłowego składu flory bakteryjnej jelit, czyli zastosowanie preparatów zawierających w składzie pałeczki kwasu mlekowego - np. Lakcid forte 2 x 1 caps. Warto oznaczyć sobie CRP, ASPAT, ALAT, bilirubinę, amylazę i lipazę we krwi. Jeśli dolegliwości nie ustąpią proszę skontaktować się z dobrym internistą lub gastroenterologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz