Przewlekłe bóle kolan a zwyrodnienia

Po raz kolejny proszę o poradę, od kilku lat cierpię na przewlekłe bóle kolan, lekarze od samego początku twierdzili,że to młodzieńcze bóle bo rosnę dlatego nic z tym nie robiono.Kolejny ortopeda stw. że to zwyrodnienia stawów i powinna dać się zoperować,żeby ból znikł całkowicie,lecz na to też się jeszcze nie kwalifikuje.Do masakrycznego bólu kolan doszedł ból na wysokości miednicy. Nie wiem teraz czy rwący ból kolan jest od kręgosłupa, czy może są to dwa różne objawy???Pomocy

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Są dwie możliwości. Pierwsza z nich to dolegliwości pochodzące z kręgosłupa, które są wynikiem np przepukliny krążka międzykręgowego. Druga zaś, to efekt wtórny (jeśli chodzi o ból w okolicach stawów biodrowych) do nieprawidłowości w stawach kolanowych. Zmiany zwyrodnieniowe mogą zaburzać prawidłowa postawę i wpływać na budowę stawu.