Przewlekłe bóle nadbrzusza oraz przepuklina rozworu przełykowego, zapalenie błony śluzowej żołądka i Helicobacter

Od roku czasu cierpie na przewlekle bole nadbrzusza.Usg nic nie wykazalo.Po gastroskopi stwierdzono przepukline rozworu przelykowego przepony i przewlekle zapalenie blony sluzowej zoladka oraz helikobakter pyroli.Eradykacja sie nie powiodla.Gastrolog mowi ze te choroby nie sa przyczyna moich boli.Naczytalam sie w internecie ze takie objawy wystepuja rowniez przy raku trzustki.Czy rzeczywiscie te choroby nie daja przewleklych boli jak to jest u mnie?Martwie sie czy to nie jakis rak?

Celem dość dobrej oceny trzustki wystarczające jest wykonanie USG po odpowiednim przygotowaniu pacjenta ("odgazowaniu") lub szczegółowszym badanie w tym względzie czyli TK jamy brzusznej. Jeśli rzeczywiście występuje przypuszczenie występowania procesu nowotworowego w zakresie trzustki należałoby takie badania wykonać. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że bóle w nadbrzuszu wcale nie muszą być jednoznacznie związane z układem trawiennym, ale np. ze zmianami w kręgosłupie odcinku piersiowym.

Podane odchylenia od normy mogą dawać dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. Aby sprawdzić czy jest konieczność interwencji chirurgicznej trzeba wykonać 24godzinną pehametrię przełyku w pracowni motoryki przewodu pokarmowego (przy dużych ośrodkach klinicznych gastroenterologicznych). Nie należy myśleć pesymistycznie o "raku" ale oczywiście zawsze o takiej możliwości należy pamiętać.