Przewlekłe krwawienie z nosa

Witam! W ostatnich tygodniach mam problem z krwawieniem z nosa, występuje np. gdy poruszam w nosie lub się ostro wysmarkam i od razu zaczyna się krwawienie, które jest ciężkie do opanowania i trwa kilka minut zanim minie. Wcześniej tj. parę lat temu zdarzały mi się takie sytuacje, ale sporadycznie, teraz jest to codzienne. Z opowiadań mówiono mi, że powinienem mieć dokonany zabieg (wypalankę). Nie wiem czy się to tak nazywa. Proszę, co ja mam z tym zrobić.

Lek. Marta Hat

Witam! Krwawienie z nosa może pojawiać się w przebiegu różnych stanów chorobowych. Może wynikać z alergii, obecności polipów nosa, podwyższonego ciśnienia krwi, zaburzonej krzepliwości krwi (plamica małopłytkowa, przedawkowanie leków przeciwkrzepliwych, hemofilia, niedobór witaminy C i K i inne), a także chorób wątroby. Krwawienia z nosa mogą być spowodowane także infekcją: grypą, anginą, odrą. Oprócz tego krwawienie może być także przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. nowotworów nosa, zatok, jamy nosowo-gardłowej czy białaczki, dlatego w przypadku gdy jest uporczywe, obfite i nawracające nie powinno być bagatelizowane. Powinno wiązać się z wnikliwą diagnostyką. Powtarzające się krwawienia wymagają bezwzględnego kontaktu z lekarzem. Należy skontaktować się w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym celem dalszej diagnostyki schorzenia. Pozdrawiam serdecznie!