Przewlekle pojawiająca się chrypa, trudności z mówieniem, ból głowy i barku

Witam! Nie wiem do jakiego lekarza mam się zwrócić, aby otrzymać diagnozę moich dolegliwości. Moja historia chorobowa powtarza się od kilku lat (ok.5 lat) - zwykle pod koniec lata i dolegliwości, które opiszę, trzymają średnio 2-3 miesiące z różnym natężeniem. Mam 55 lat, jestem kobietą. Stan, o który się niepokoję rozpoczyna się odchrząkiwaniem, kaszlem i bardzo uciążliwymi, obfitymi potami. W gardle mam dziwne odczucie (niby ból, niby coś przeszkadza) a ostatnio mam trudności w mowie (chrypka i bardzo zmieniony zanikający głos). Ogólnie czuję się bardzo niekomfortowo i jestem po prostu zmęczona moim samopoczuciem (ostatnio dochodzi ból głowy i barku). W ubiegłym roku zdiagnozowano u mnie astmę na podstawie przedstawionego przeze mnie opisu moich dolegliwości i zdjęcia rentgenowskiego (wnęki szersze naczyniowe, sylwetka serca powiększona w wymiarze poprzecznym). Obecnie przyjmuję alesco 160, singulair 10, encorton i początkowo pulmoterol a teraz atimos. Parę dni temu p. doktor dopisała mi też zyx. Nie zauważam poprawy mojego samopoczucia (choć czuję się lepiej przy słonecznej pogodzie) a wspomniane nadmiernie obfite pocenie jest nie do ogarnięcia. Badanie TSH to 4,36 (norma 0,27-4,2). Czy moje dolegliwości mogą mieć związek z tym wynikiem? Nie stać mnie na prywatne leczenie a chciałabym uzyskać poradę do jakiego specjalisty sie udać, bo na wizytę na skierowanie u specjalistów nie ma szans w tym roku.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! trudno mi będzie doradzić jednego specjalistę, do którego powinna się Pani wybrać, gdyż w takim przypadku wymagane jest sprawdzenie wielu możliwych przyczyn podanych przez Panią objawów. Po pierwsze czy badał Panią laryngolog i czy nie stwierdził laryngologicznych przyczyn tej chrypki, odchrząkiwania? Po drugie czy przy tym nie ma Pani uczucia pieczenia w przełyku, zgagi, cofania treści z żołądka do przełyku, bo czasami podobne do opisanych przez Panią objawy są związane z refluksem żołądkowo-przełykowym (gastrolog). Po trzecie czy była Pani badana w kierunku alergii (jakieś testy alergiczne, IgE całkowite i specyficzne), (alergolog)? Po czwarte czy objawy menopauzy ma już Pani za sobą i czy ta nadmierna potliwość nie jest właśnie z nią związana (ginekolog)? Natomiast co do TSH to jest ono tylko nieznacznie ponad normę i raczej nie sądzę żeby miało związek z Pani dolegliwościami, ale do pełnej oceny funkcji tarczycy konieczne byłoby jeszcze zbadanie hormonów tarczycy ft3 i ft4. Tak więc naprawdę nie umiem jednoznacznie powiedzieć do kogo powinna się Pani udać najpierw. Może lekarz rodzinny znający Pani historię będzie umiał Pani doradzić bardziej konkretnie. Pozdrawiam