Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa u dziecka

Witam Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa u dziecka 10 lat,oporne na leczenie sterydami donosowymi różne + aerius+singular. Krioterapia małżowin nosowych 7 razy-poprawa na ok.3 tyg. Proszę o inf. jak można jeszcze leczyć?. Testy alergiczne bz. Mieszkam w Poznaniu -może ktoś się specializuje w tej jednostce chorobowej?. Może leki homopatyczne ?. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stanowczo odradzam homeopatię, gdyż ''leki'' o ile można je tak nazwać nie zawierają substancji czynnych właściwie leczących. W leczeniu uzupełniającym można stosować miejscowo donosowe izo- i hipertoniczne preparaty soli (obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej, oczyszczające wydzielinę zalegającą w przewodach nosowych, zapobiegające jej zasychaniu i usprawniające transport śluzowo-rzęskowy). Preparaty redukujące obrzęk błony śluzowej i poprawiające drożność nosa – sympatomimetyki donosowe i w postaci tabletek u dzieci starszych (od 12. rż.) można podawać jedynie przez ok. 4 dni (3–5 dni). W przypadku braku objawów lub rozpoznania alergii nie rekomduje się leków stosowanych w jej leczeniu. Zaleca się glikokortykosteroidy donosowe. Sugerowałbym kontrolę u otolaryngologa dziecięcego.