Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka w wyniku badania histopatologicznego

Witam serdecznie, bardzo proszę o objaśnienie wyniku badania histopatologicznego żołądka: 1. Gastritis chronica activa medicris gradus. 2. Gastritis chronica activa naioris gradus. HP +++. Z góry serdecznie dziękuję.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam! Wynik badania histopatologicznego oznacza: 1. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, aktywne, średniego stopnia 2. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, aktywne, dużego stopnia – Skrót HP (+++) oznacza zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Zakażenie H. Pylori jest powszechne w naszym społeczeństwie, co nie oznacza, że niegroźne. Początkowo bakteria ta wywołuje ostre zapalenie błony śluzowej żołądka, najczęściej przebiegające bezobjawowo, które po kliku tygodniach przechodzi w postać przewlekłą. Doprowadza to do nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku, co może skutkować chorobą wrzodową w/w lub dwunastnicy. Dlatego też powinien Pan udać się niezwłocznie z wynikiem badania do lekarza specjalisty (lekarza chorób wewnętrznych – gastrologa) w celu wdrożenia leczenia zakażenia H.pylori. Z poważaniem