Przewlekłe zapalenie grzybicze żołędzi prącia - jak wyleczyć?

Witam! Czy jeśli stan zapalny żołędzi utrzymuje się kilka lat to jest to wtedy stan przewlekły? Leczenie takie stanu jest zawsze trudne? Charakteryzuje się poprawą i nawrotem? Stosuję od dwóch miesięcy krem Klotrimazol na dzień po dokładnym umyciu i osuszeniu. Czuję i widzę, że choroba jest wrażliwa na ten lek, ale nie działa w pełni skutecznie, tylko podleczą. Nie wiem czy antybiotyk docelowy po badaniu mikrobiologicznym może zadziałać szybciej, czy mogę stosować Klotrimazol dalej? Bardzo wdzięczny byłbym za jakiekolwiek sugestie, z góry dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

O zapaleniu przewlekłym zazwyczaj mówi się gdy proces zapalny trwa min. 6 miesięcy.
W Pana przypadku wskazane jest wykonanie badania dermatologicznego a także badania mikrobiologicznego (preparat bezpośredni i posiew) w celu dokładnego stwierdzenia przyczyny dolegliwości. Leczenie nawracających infekcji grzybiczych opiera się na stosowaniu preparatów doustnych o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Zazwyczaj wyleczenie nie jest trudne. Jeśli jednak problem nawraca pomimo odpowiedniego leczenia wówczas należy zastanowić się czy nie istnieją choroby towarzyszące, które mogą sprzyjać zakażeniom grzybiczym narządów płciowych (np cukrzyca).