Przewlekłe zapalenie zatok? Pomocy

Witam serdecznie, Od ponad roku występuje u mnie zapalenie zatok po raz pierwszy zrobiłam rtg zatok w marcu 2010 oto wynik: Zgrubienia przyścienne w obu zatokach szczękowych oraz płyn. zatoki czołowe prawidłowo powietrzne. Lekarz zastosował leczenie farmakologiczne(bez antybiotyku). Co nie przyniosło większego rezultatu ponieważ za 3 miesiące kolejny nawrót choroby tym razem zlecono TK zatok tym razem zastosowano terapię antybiotykowa 2 antybiotyki (nie pamiętam nazwy plus f*** co brałam juz przy pierwszym zapaleniu. Oto wynik po leczeniu: Wygięcie przegrody nosa kompleksy ujściowo-przewodowe zatoki szczękowej i sitowia po stronie lewej o zaburzonej drożności. Przerost śluzówki w zachyłku zębodołowym lewej zatoki szczękowej , w ujściu zatoki szczękowej lewej oraz sitowiu po stronie lewej. Przyścienne zgrubienia śluzówki prawej zatoki szczękowej oraz zatoki czołowej lewej. Zatoka czołowa prawa , klinowa oraz sitowie po stronie prawej prawidłowo powietrzne . Pomogło choć nie na długo od pierwszego razu mam ciągle spływanie wydzieliny z nosa do gardła okropny niesmak i nie przyjemny zapach z ust po przebudzeniu częste bóle głowy i mowa przez nos z okresami nasilenia objawów zapalenia a także zawroty głowy wtedy stosuje dostępne na rynku środki bez recepty ponieważ po antybiotyku nie mogłam poradzić sobie z układem pokarmowym. Ponownie choroba wróciła z końcem roku 2010 trwało przez 2 tygodnie również stosowałam lekarstwa bez recepty. Po raz kolejny zachorowałam 4 dni temu lekarz zlecił znów TK oto wynik: śladowe przyścienne zgrubienia błony śluzowej prawej zatoki czołowej zgrubienia błony śluzowej oraz poziom gęstego płynu obustronnie kompleksy- przewodowo-ujściowe niedrożne. komórki sitowia przedniego po stronie prawej bezpowietrzne. zatoka klinowa z dyskretnymi zgrubieniami śluzówki małżowiny nosowe prawidłowej budowy przegroda nosowa ustawiona prosto. lekarz zalecił cirrus 1 dziennie s*** 1 raz dziennie f*** 2razy2przez 3 tygodnie b*** aerosol co 4 godz po 4 dawki do nosa 10 dni przerwa i ponownie przez 10 dni p*** do ssania 2 razy 1 . Chciałabym zapytać co się dzieje z tymi moimi zatokami i czy jest szansa iż po takiej kuracji wszystko będzie dobrze. Na antybiotyki nie mogę sobie pozwolić ze względu na problemy z układem pokarmowym co już wspomniałam wcześniej. tak naprawdę na żadnej wizycie nie dowiedziała się od lekarza co powoduje ten ciągły stan zapalny? Z góry dziękuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Za zapalenie zatok odpowiadają infekcje górnych dróg oddechowych,które poprzez powodowanie obrzęku błony śluzowej uniemożliwiają odpływ wydzieliny z zatok.Dodatkowo sprzyjają temu wszelkie nieprawidłowości anatomiczne w budowie zatok i kompleksu ujściowo przewodowego. Często maja one charakter pourazowy.W pierwszym badaniu TK opisano u Pani wygięcie przegrody nosa. Możliwe,że niezbędne do wyleczenia będzie nakłucie obu zatok z ewakuacją zawartej w nich treści.Niestety zapalenia zatok maja tendencje do nawracania i przedłużania się.By może konieczny okaże się zabieg endoskopowy polegajacy na udrożnieniu ujścia i usunięciu nadmiaru błony śluzowej.