Przewlekły ból brzucha. Do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać?

Witam, od prawie 3 miesięcy cierpię na lekki (ćmienie) ból brzucha, który umiejscowiony jest, tak mi się wydaje, w środkowej części brzucha. Dodam, że dwa lata temu miałam ten sam problem, ale po dłuższym czasie ból ustąpił i 2 lata było ok. Obecnie boli mnie co jakis czas, np. co tydzień, jakiś czas jest spokój, a potem ból znów przypomina o swoim istnieniu. I tak ciągle. Piję siemię lniane i zauważyłam poprawę. Dodam, że miałam robione USG dopochwowe, badanie krwi, moczu, wszystko jest w porządku. Nie wiem, czy powinnam zrobic jeszcze USG jamy brzusznej i w ogóle do jakiego specjalisty udać się z tym problemem? Planujemy z mężem dziecko. Czasem mam problemy z wypróżnieniem sie, mam stresującą pracę. Objawów takich jak gorączka, biegunka, utrata wagi ciała, złe samopoczucie, bóle głowy itp. nie mam. Proszę o pomoc. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić i co może byc przyczyną tego schorzenia? Z poważaniem, Justyna

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Opisywany ból brzucha nie jest charakterystyczny dla jednej jednostki chorobowej, tak więc konieczne będzie wykonanie kilku badań. Specjalistą, który zajmuje się problemami układu pokarmowego jest gastroenterolog. By się do niego dostać, musi się Pani najpierw udać do swojego lekarza rodzinnego, który Panią zbada, zleci diagnostykę we własnym zakresie i jeśli nie uda mu się rozpoznać choroby skieruje do specjalisty.

Ból ten może być spowodowany: zespołem jelita drażliwego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, przewlekłym zapaleniem trzustki itd.
W diagnostyce konieczne będzie wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, badania laboratoryjne oceniające funkcję narządów jamy brzusznej (enzymy wątrobowe i trzustkowe), a także niestety inwazyjne badanie gastroskopowe.

Choroby te nie mają większego wpływu na przebieg ciąży, ale np. choroba wrzodowa często nasila się w jej wyniku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.