Przewlekły ból brzucha i skurcze w klatce piersiowej

Witam! Mam 21 lat i czwarty dzień z rzędu towarzyszą mi bóle brzucha/żołądka, które nie występują w podbrzuszu i nie mają charakteru bólu menstruacyjnego. Do tego doszły w tym samym czasie skurcze klatki piersiowej, które pojawiają się w nocy, w dzień lub wieczorem ok. 2-3 razy i trwają kilka minut, po czym dolegliwości w postaci ucisków ustępują. Ból brzucha towarzyszy niemalże cały czas. Również sie dowiedziałam, iż ból brzucha/żołądka może świadczyć o ciąży, kiedy to macica naciska na żołądek, jednak nie wiem czy w tym przypadku towarzyszyłyby bóle klatki piersiowej. Bóle nie promieniują. Nadwagi nie mam a palenie ponad tydzień temu, przy czym nie byłam osobą często i regularnie palącą. Bardzo proszę o informacje, o czym dolegliwości mogą świadczyć.

Lek. Marta Hat

Witam! Dolegliwości, które Pani opisała są niespecyficzne i bez osobistego badania fizykalnego trudno określić co może być ich przyczyną. Należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który uzupełni wywiad, wykona badanie fizykalne, ewentualnie zleci badania dodatkowe. We wczesnym etapie ciąży macica nie uciska na żołądek, ponieważ nie jest jeszcze tak duża. Jeżeli podejrzewa Pani ciążę należy wykonać test ciążowy - jego skuteczność wynosi około 99% w terminie spodziewanej miesiączki. Pozdrawiam serdecznie!