Przewlekły ból brzucha i zaparcia a ryzyko nowotworu

Witam od dluzszego czasu(kilka lat) mam problem z brzuchem. boli mnie lewej strony pod zebrem bol promieniuje w strone pepka oraz zoladka. Dodam iz wczesniej bol pojawial sie po zjedzeniu tlustego i ostrego. Lecz od jakiegos miesiaca moze dwoch bol nasila sie. jest to bol kujaccy powraca prawie codziennie. lekarzrodzinny stwierdzil ze to dwunastnica zalecil diete i tabletki nolpaza ktore niestety duzego efekty nie daja. dodam tez iz mecza mnie zaparcia a stolec jest bobkowaty. Czy to nie rak?

Witam! Opisane dolegliwości mogą być związane z chorobą wrzodową żołądka/dwunastnicy. Jeśli w ostatnim czasie nastąpiła ich progresja warto wykonać gastroskopię, która umożliwia jednoznaczne stwierdzenie tej choroby. i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli chodzi zaś o zaparcia to mogą wynikać one z nieprawidłowej, ubogiej w błonnik i włókna roślinne diety. Oczywiście mogą być również objawem nowotworu. W takich przypadkach jednak często towarzyszą im naprzemienne biegunki, obecność w stolcu znacznej ilości śluzu lub krwi, anemia czy utrata masy ciała. Jeśli jest Pan/Pani powyżej 50 roku życia, niezależnie od opisanych objawów należy wykonać kolonoskopię będącą badaniem przesiewowym w kierunku nowotworów jelita grubego. Myślę że warto jeszcze raz porozmawiać z lekarzem rodzinnym i rozważyć wskazania do pogłębienia diagnostyki.