Przewlekły brak siły, senność i brak energii

Witam. Mam prawie 20 lat (70 kg i 163 cm) . Moim problemem jest wieczny brak sił, wieczna senność, brak energii, brak zapału do życia, nie mam na nic siły, ani ochoty. Śpię po 9 h, mimo tego i tak potrafię chodzić niewyspana. Mocna kawa w ogóle mnie nie pobudza. Co może mi dolegać? Chciałabym być bardziej energiczna, nie czuć senności, mieć siłę na wszystko. Może brakuje mi jakiejś witaminy? A może to sygnał o cukrzycy? Jestem wiecznie senna i mam często niepohamowaną ochotę na słodycze. Staram się je ograniczyć, ale z bardzo mizernym skutkiem. Co to może być? Czy powinnam wykonać badania? Jakie? Czy może to oznaczać coś poważnego? Kasia.

Dzień dobry!

Konieczna jest osobista wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań diagnostycznych, np. w kierunku zaburzeń hormonalnych itp.

Warto też poobserwować swój styl życia i dietę. Wprowadzenie tu dobrych zmian - ruch, regularne zdrowe posiłki i rezygnacja ze szkodliwych produktów - zawsze przynosi pozytywne zmiany. Nawet u tych osób, które jednocześnie cierpią na inne choroby, niż tylko nadwaga.

Oprócz wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i wykonania podstawowych badań, zachęcam do poprowadzenia przed ok. 2 tygodnie dziennika swojej codzienności - ilość snu, wszystkie spożywane produkty, ilość ruchu, codzienne zajęcia, formy spędzania wolnego czasu itp. Wtedy samodzielnie (lub z pomocą lekarza, dietetyka czy psychologa) uda się wyciągnąć dobre dla siebie wnioski z takiej obserwacji.

Pozdrawiam!