Przewlekły kaszel

Moja matka ma 76 lat, od lutego skarży się na kaszel, od lutego kolejno jest leczona różnymi antybiotykami po których ma ostre bóle w pachwinach, bóle nóg, trudności z chodzeniem i bóle lędźwi, ostatnio lekarz stwierdził, że nie ma już jej czym leczyć i przepisał jej antybiotyk aminoglikozydowy zastrzyki, jednak i po tych zastrzykach występują te bóle. Po badaniu proktolog stwierdził, że jest wszystko dobrze nie ma problemów z jelitem grubym. Oczekuje obecnie na badanie ginekologiczne i badanie u pulmonologa, kaszel zwiększa się po posiłkach. Jak jej pomóc, jest bliska załamania, a jest kobietą, która wiele z życiu przeszła i byle co jej nie zniechęca, obecnie jest apatyczna, zamknęła się przed wszystkimi, nie chce rozmawiać na temat swoich dolegliwości, ale widać, że bardzo cierpi i coś jest nie tak,  Pozdrawiam JK, jeśli można proszę o wysłanie kopii odpowiedzi na mojego maila jana45@wp.pl

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najczęstszą przyczyną przewlekłego kaszlu jest infekcja dróg oddechowych. W pierwszej kolejności zbiera się dokładny wywiad i przeprowadza badanie przedmiotowe:
- z wywiadu może się okazać, iż np. przyjmowany jest inhibitor konwertazy angiotensyny (lek na nadciśnienie), który często daje przewlekły kaszel
- jeżeli nasila się kaszel w nocy podczas leżenia, należy podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy lub niewydolność serca
- gdy pojawia się nad ranem lub budzi w czasie snu, to np. astma, rano - POChP lub rozstrzenie oskrzeli

Postępowanie diagnostyczne:
- badania krwi w kierunku podwyższonych parametrów stanu zapalnego, proponuję ponadto pobranie posiewów, zwłaszcza wydzieliny odkrztuszanej
- zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej tylno-przedniego i tylno-bocznego,
- do rozważenie badanie w kierunku Chlamydii pneumoniae

W celu rozszerzenia diagnostyki, przy wykluczeniu jednak infekcji:
- badanie spirometryczne z testem odwracalności skurczu oskrzeli w przypadku podejrzenia astmy oskrzelowej
- badanie laryngologiczne

W przypadku jeżeli powyższe badania nie ujawnią przyczyny kaszlu, może być to wskazanie do bronchoskopii z pobraniem materiału do badania bakteriologicznego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!