Przewlekły stan zapalny, polipy(bez dysplazji) oraz koilocytosis focalis

Mam na imie Agnieszka i mam 20 lat. Ostatnio otrzymałam wyniki badań histopatologicznych, z których wyszło że mam przewlekły stan zapalny, polipy(bez dysplazji), oraz koilocytosis focalis. Strasznie się boje tego ostatniego. Musze zrobić wymaz z szyjki. Czy to może być coś poważnego ? Kolposkopia ani cytologia nie wykazały niczego w tym kierunku. Czy mam powód do obawy ? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Witaj.
Koilocytoza jest opisem cytologicznym mówiącym o specyficznym wyglądzie kilku komórek (focalis) z nabłonka szyjki macicy - koilocyty. Jest to charakterystyczne przy infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W Twoim wieku jest to bardzo częste. Po prostu powtórz cytologię za rok. Nic więcej.
Pozdrawiam.