Zatoka klinowa, zatoki szczękowe i czołowe a wynik badania TK

Witam! Zaniepokoił mnie ostatni wynik TK zatok. Proszę o interpretację - Komórki sitowia - o zniesionej powietrzności wypełnione przez miękkotkankowe zmiany, które obejmują małżowiny nosowe. - Zatoka szczękowa prawa całkowicie wypełniona przez miękkotkankowe zmiany lewa - miękkotkankowe zgrubienia przyścienne najbardziej wyrażone w zachyłku zębodołowym w znacznym stopniu ograniczają powietrzność zatoki. - Zatoka klinowa - miękkotkanowe zmiany nasilone na zarysach prawego przedziału zatoki. - Zatoka czołowa - oba przedziały zatoki wypełnione przez miękkotkanowe zmiany. - Obustronnie leki sitowe niedrożne poza tym kompleksy ujściowe przewodowe o ograniczonej powietrzności. - Struktury kostne sitowia jak w przewlekłych stanach zapalnych. Czy te zmiany miękkotkanowe w zatoce klinowej i zatokach szczękowej i czołowej są lub mogą być zmianami nowotworowymi? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Anna

Lek. Marta Hat

Witam!

Wynik badania rozpatruje się zawsze w kontekście obrazu klinicznego - powinna Pani uzupełnić informacje o odczuwane objawy oraz przyczynę zlecenia badania TK zatok. Opisane przez Panią zmiany nie sugerują nowotworowego ich charakteru, wskazują na przewlekły stan zapalny w obrębie komórek sitowych, zatoki klinowej, zatok szczękowych i czołowych. Powinna Pani skonsultować się z laryngologiem. Leczeniem z wyboru w takich przypadkach jest przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów donosowo (leczenie objawowe, przeciwzapalne). Sposób leczenia jest zależy od aktualnego obrazu klinicznego oraz dotychczas prowadzonego leczenia. W przypadku nieskuteczności leczenia farmakologicznego stosuje się zabiegowe oczyszczanie zatok.

Pozdrawiam serdecznie