Przewlekły stres i niewyspanie a zanik porannych erekcji

Witam. Czy przewlekły stres i niewyspanie może powodować czasowy zanik porannych erekcji i niepełną erekcję w trakcie masturbacji? Cierpię na impotencję, mam 26 lat. Dotychczas chodziłem do psychologa i był okres, kiedy zaczęło wszystko dobrze działać. Niestety, od niedawna nie pojawiają się u mnie poranne wzwody, a w trakcie masturbacji - podejmowanej w celu sprawdzenia swojej sprawności - penis jest miękki i do wytrysku potrzebuje dłuższego "ręcznego rozruszania". Czy może to być wynik stresu?

Witam,
Przewlekły stres a szczególnie niewyspanie mogą jak najbardziej powodować czasowe problemy ze wzwodem. Szczerze polecam wizytę u psychologa lub psychologa-seksuologa, tym bardziej, że piszę Pan, że był okres, kiedy "zaczęło wszystko działać". To co dodatkowo może przeszkadzać w osiągnięciu prawidłowej erekcji to zadaniowe podejście do seksu i ciągłe "sprawdzanie" swojej sprawności. Wtedy jest duża szansa, że wpada Pan w mechanizm błędnego koła i negatywnego myślenia, z którego samemu ciężko wyjść. Jeżeli upora Pan się ze stresem i poprawi się jakość snu, a porannych erekcji dalej nie będzie wtedy w następnej kolejności warto odwiedzić lekarza-seksuologa lub urologa w celu zbadania się pod kątem ewentualnych chorób somatycznych.
Pozdrawiam i powodzenia,
A.C

Dzień dobry.

Możliwe, że Pana stan psychiczny ma wpływ na kondycję, jednak warto by również przeprowadzić podstawowe badania medyczne, dotyczące ogólnego stanu zdrowia. Ich zakres określi lekarz pierwszego kontaktu po zapoznaniu się z Pańskim objawami.
Dodać trzeba, że podejmowanie masturbacji przy niepełnej erekcji dla sprawdzenia, jak to Pan napisał, sprawności, skutkować może rzeczywistymi problemami w późniejszym współżyciu.

Pozdrawiam.