Przez jaki czas utrzymuje się skuteczność szczepionki przeciwko WZW?

Trzy szczepienia przeciwko wzw miałem w 1997r. Czy obecnie znowu muszę się zaszczepić , czy poprzednie szczepionki działają. Dziekuje
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie. Skuteczność szczepionki zależy od indywidualnej odpowiedzi organizmu. U niektórych osób po pełnej dawce szczepień odporność utrzymuje się przez całe życie. Aby sprawdzić czy szczepionka nadal działa konieczne jest oznaczenie poziomu przeciwciała anty-WZWB (a konkretnie anty-Hbs IgG). Jeżeli ich poziom wynosi ponad 10 j.m to skuteczność szczepienia jest utrzymana i nie ma konieczności dodatkowego doszczepiania się.